Przedsiębiorczość w Przedszkolu nr 24

Przedsiębiorczość w Przedszkolu Nr 24 – realizacja kompetencji kluczowych w roku szkolnym 2018/2019

W Przedszkolu Nr 24 w Warszawie, w roku szkolnym 2018 / 2019 r. ze szczególnym nastawieniem, realizowana była kompetencja kluczowa „Inicjatywność i przedsiębiorczość”.

Jednym z największym projektów, był wspólny projekt Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej „Zawody Naszych Rodziców”. Chętni Rodzice w poszczególnych grupach prezentowali swoje zawody. Rodzice w porozumieniu z nauczycielkami ustalali terminy spotkań i przybliżali dzieciom zakres obowiązków wykonywanych zawodowo.

W grupach II i III nauczycielki organizowały spacery w pobliżu przedszkola. Dzieci odwiedzały sklepy o różnym asortymencie, poznawali sposoby płatności. Poprzez rozmowy z Paniami Ekspedientkami, dzieci zaczynały rozumieć, że każdy towar kosztuje określona sumę pieniędzy, którą trzeba zaplanować w swoich wydatkach.

We wszystkich trzech grupach, wychowawczynie inicjowały zabawy tematyczne „W sklepie”, „Na zakupach”. W realizacji tych zabaw pomocne były wszelkie zabawki i pomoce zgromadzone w salach (stragany, owoce, warzywa, pieniądze, kasa, itp.). Dzieci podczas zabaw i zajęć edukacyjnych przyporządkowywały odpowiednie produkty do rodzajów sklepów. Dzieci doskonaliły umiejętności grupowania obiektów ze względu na wiele cech jakościowych oraz uczyły się określać rodzaje sklepów.

Dzieci nie tylko uczyły się jak oszczędzać pieniądze, ale również dowiadywały się jak należy oszczędzać wodę, dlaczego jest ona dla nas tak ważna. W łazienkach pojawiły się specjalne obrazki (ze smutnym i wesołym kranem) przypominające dzieciom o tym, że nie należy pozostawiać kapiącej wody z kranu.
Mówiąc o pieniądzach, dzieci obejrzały również ciekawy film animowany o historii pieniądza.

Dzieci z grupy II  wykonały pracę techniczną „Torba na zakupy”. Była to papierowa torba, którą dzieci ozdobiły z wykorzystaniem wyciętych samodzielnie elementów z kolorowej folii samoprzylepnej, wycinały i doklejały uszy. Przy tym, nauczycielki zwracały dzieciom uwagę na aspekt ekologiczny.

Podsumowaniem „Tygodnia Przedsiębiorczości w Przedszkolu Nr 24” było zrealizowanie filmu animowanego o przedsiębiorczości.  Praca odbywała się w kilku etapach:
  • nauczycielki przeczytały dzieciom „Bajkę o przedsiębiorczości” autorstwa Pani Agnieszki Metko napisaną specjalnie  dla naszego projektu;
  • każde dziecko zilustrowało fragment „Bajki o przedsiębiorczości”;
  • rysunki dzieci wykorzystane były do stworzenia filmu animowanego pt. „Bajka o przedsiębiorczości”.

Finałem całego projektu była prezentacja „Bajki o Przedsiębiorczości” dla dzieci i rodziców z udziałem autorki Bajki w Przedszkolu nr 24 w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia „Bajki o przedsiębiorczości” z ilustracjami naszych Przedszkolaków.